Beskid Niski – idealne miejsce do biegania. Zielone, niezamieszkałe doliny, poprzecinane szutrowymi drogami i starymi ścieżkami. Raj dla turystów i miłośników biegów górskich.

Na terenie gminy Krempna położnej w samym sercu Beskidu Niskiego znajdują się liczne ślady przeszłości i dramatycznych losów Łemków zamieszkujących te ziemie do 1947 roku. Lecz spoglądając jeszcze wstecz znajdują się tutaj pamiątki po konfederatach barskich, którzy walczyli z wojskami carskimi w XVIII wieku. Przebywał tutaj i mieszkał w obozie w miejscowości Grab Kazimierz Pułaski, polski dowódca sił opozycyjnych względem najeźdźców, a także późniejszy bohater walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki.

W 2019 roku przypada 250 rocznica przybycia w te rejony Pułaskiego, który choć zasłużony dla ojczyzny, mało jest znany na Podkarpaciu. Z tej okazji zorganizowany został bieg im. Kazimierza Pułaskiego, jako aktywna forma spotkania z historią regionu. Trasy biegu ustalone są śladami walk konfederatów, dając uczestnikom imprezy możliwość zgłębienia zarówno piękna beskidzkiej przyrody, jak i ciekawego, mało znanego fragmentu historii.

14 lipca 2019 roku rusza w Świątkowej Wielkiej pierwszy

Bieg im. Kazimierza Pułaskiego

Zapraszamy!